Wągrowiec to miasto powiatowe (26 tysięcy mieszkańców) położone w północno-wschodniej Wielkopolsce, niespełna 60 km na północny-wschód od Poznania nad rzekami Wełna i Nielbą oraz nad Jeziorem Durowskim. Dzieje miasta (jak i okolic) są nierozerwalnie związane z historią zakonu Cystersów w Polsce.

Wągrowiec wraz z okolicami jest wart osobnej, jedno-dniowej wycieczki z Poznania, lub nawet kilkudniowego pobytu dla tych, którzy chcą pozwiedzać okolicę rowerami lub np. wybrać się na spływ kajakowy, gdyż okolica obfituje w mWągrowiec posiada wiele zabytków wysokiej rangi.

  • Późnogotycki kościół farny z XVI w., zbudowany na starszych, romańskich fundamentach, z trójnawowym, halowym wnętrzem. Z tym kościołem związany był ks. Jakub Wujek (późniejszy rektor Kolegium Jezuickiego w Poznaniu) – pierwszy tłumacz Biblii na język polski. Przed kościołem – jego pomnik (a dokładnie rekontrukcja z 1973 r., oryginał zniszczyli Niemcy podczas II Wojny Światowej).
  • Kościół i klasztor pocysterski, w obecnej formie istniejący od końcówki XVIIIw, wcześniejsze zabudowania zakonne spłonęły w 1744 r. W kościele ołtarz z barokową płaskozeźbą, a obok budynek liceum, gdzie w 1899 r. maturę zdawał Stanisław Przybyszewski, młodopolski poeta.
  • Muzeum Regionalne – w budynku tzw. opatówki, odbudowane po pożarze w 1987 ze zbiorami historycznymi i etnograficznymi z rejonu Pałuk, kolekcją etykiet zapałczanhych, monet i medali.
  • Skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby (tzw. bifurkacja). Powstało ono wskutek działań człowieka, najpierw Cystersi w średniowieczu przekopali kanał dla zwiększenia obronności miasta, a w 1880 podczas prac melioracyjnhych, przekopano kanał w kierunku południowycm, tworząc dzisiejsze koryto Nielby i w ten sposób powstało skrzyżowanie. Ciekawostka jest to, iż na bifurkacji większa Wełna zabiera Nelbie tylko kilkanaście procent wody, zatem ok 85% wod nie ulega zmieszaniu!
  • Opatówka – dawna siedziba opatów cysterskich, obecnie Muzeum Regionalne
  • Piramida Łakińskiego – grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego w kształcie piramidy